Одлука на оценувачката комисија за доделување на наградите на 54-от МТФ „Војдан Чернодрински“

Оценувачката комисија на 54-от македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ Прилеп, во состав на Бедиа Беговска – претседател и членовите Љиљана Богоевиќ и Маја Вељковиќ-Пановкса ги доделува следните награди: Награда за рекламен материјал се доделува на Нгадњим Мехмети за рекламниот материјал од претставата „Смртта на Дантон“ … Continue readingОдлука на оценувачката комисија за доделување на наградите на 54-от МТФ „Војдан Чернодрински“

На тркалезна маса со екипата на „Пиреј“

НУЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп „Пиреј“ од Петре М. Андреевски Режија: Љупчо Ѓорѓиевски Играат: Марија Спиркоска Илијеска, Александар Степанулески, Катерина Чакмакоска Клинческа, Зоран Иваноски, Игор Трпчески, Марјан Чакмакоски, Трајче Иваноски, Најдо Тодески, Даниела Иваноска, Андон Јованоски, Виолета Чакарова, Димитар Вандески, Цветанка Чавлеска, Димитар Ѓорѓиевски, Илија … Continue readingНа тркалезна маса со екипата на „Пиреј“

На тркалезна маса со екипата на „Смртта на Дантон“

НУ Албански театар – Скопје „Смртта на Дантон“ од Георг Бихнер Режија: Дино Мустафиќ Играат: Рефет Абази, Луран Ахмети, Гзим Жерка, Фисник Зеќири, Музбојдин Ќомали, Осман Ахмети, Хамди Рашиди, Генци Мирзо, Амернис Јованоска Нокшиќи, Аида Елези, Ментор Курти, Илир, Речи, Сокол Хајрулаи, Асдрен Селими, Тенвил … Continue readingНа тркалезна маса со екипата на „Смртта на Дантон“

На тркалезна маса со екипата на „Животинска фарма“

НУЦК „Антон Панов“ Струмица – Народен театар „Животинска фарма“ од Џорџ Орвел Режија: Љупчо Ѓоргиевски Играат: Насто Ангов, Стојан Велков – Трн, Јулија Милкова, Игор Тодоров, Кире Ѓоргиев, Ванчо Васил, Јасмина Вучкова, Анкица Бенинова, Ангелина Тренчева Ангелова, Тонкица Стојанова, Стојан Стојанов – Тачи и Ване … Continue readingНа тркалезна маса со екипата на „Животинска фарма“

На тркалезна маса со екипата на „Физика на тагата“

НУЦК Трајко Прокопиев – театар Куманово „Физика на тагата“ од Георги Господинов Режија: Милош Б. Андоновски Играат: Горан Илиќ, Марко Трајковиќ, Јасмина Василева, Александра Пешевска, Кети Дончевска Илиќ, Нина Максимова, Симона Димковска. Честитајќи ѝ на екипата на Кумановскиот театар за претставата „Физика на тагата“, водителот на … Continue readingНа тркалезна маса со екипата на „Физика на тагата“

На тркалезна маса со екипата на „Бакхи-Краток преглед на распадот“

 „       Народен театар – Битола Бакхи-краток преглед на распадот“ по Еврипид Режија: Игор Вук Торбица Играат:Маја Андоновска Илиевски, Огнен Дранговски, Соња Михајлова, Иван Јерчиќ, Илина Чоревска, Мартин Мирчевски ,Васко Мавровски Хороводецот – Викторија Степановска Јанкуловска Хорот на Бакхите – Валентина Грамосли, Петар Спировски, … Continue readingНа тркалезна маса со екипата на „Бакхи-Краток преглед на распадот“

„Театарот е за соочување со предизвиците кои се закана за цивилизацијата“ – Интервју со Владимир Милчин

 Театарот е неопходен за да се соочиме со предизвиците кои се закануваат да ѝ стават крај на цивилизацијата, вели театарскиот режисер Владимир Милчин, еден од двајцата добитници на Наградата за животно дело, доделена на отворањето на годинашново 54 издание на МТФ „Војдан Чернодрински “. Во … Continue reading„Театарот е за соочување со предизвиците кои се закана за цивилизацијата“ – Интервју со Владимир Милчин

На тркалезна маса со дел од екипата на „Макбет“

Првите разговори на критиката на тркалезна маса по повеќе од 20 години неподелено е мислењето на сите: Браво за разговорите на тркалезна маса. Денеска околу 11 часот  во прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ се одржаа првите разговори на тркалезна маса по повеќе од 20 … Continue readingНа тркалезна маса со дел од екипата на „Макбет“

Со концерт на Влатко Стефановски и изведба на „Макбет“ се крена завесата на 54. МТФ„Војдан Чернодрински“

Овации за годинешните лауреати на наградите за животно дело, режисерот Владимир Милчин и актерот Бајруш Мјаку, овации за одржаниот концерт на виртуозот на гитара Влатко Стефановски и за изведбата на „Макбет“ од Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар … Continue readingСо концерт на Влатко Стефановски и изведба на „Макбет“ се крена завесата на 54. МТФ„Војдан Чернодрински“

Овогодинешната програма на МТФ „Војдан Чернодрински“

Од самиот почеток македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ успеа на едно место да ја собере најдобрата македонска театарска продукција докажувајќи дека низ секое време македонскиот театар ги живее своите најдобри години. Но, оваа година „Чернодрински“ ќе се спротистави на носталгичните ставови за подобрите времиња со … Continue readingОвогодинешната програма на МТФ „Војдан Чернодрински“